Loading...
 • Alt
Alt

Čo je to gemmoterapia?

Gemmoterapia je liečebná bylinná metóda, pri ktorej sa využívajú výťažky púčikov a mladých výhonkov rastlín, najmä stromov a kríkov. V žiadnej inej časti rastliny sa totiž nevyskytujú také hodnotné látky ako hormóny, minerály, stopové prvky, enzýmy, vitamíny...Tieto zárodočné a mladé rastlinné tkanivá sa spracovávajú na jaro, kedy obsahujú najvyššie množstvo biologicky aktívnych látok dôležitých pre rast rastliny. A práve takéto majú cenné biologické účinky aj na ľudské zdravie. Aktívne látky sú zo zárodočných tkanív extrahované do zmesi etanolu a glycerínu a týmto spôsobom sú využívané pri zdravotných problémoch.

Ako to začalo?

Využívanie púčikov a mladých výhonkov rastlín v rámci fytoterapie bolo známe už v minulosti.  Avšak až v polovici 20. st. začali vedci podrobnejšie skúmať tie účinné látky, ktoré sa v rastline v jej životnom cykle vyskytujú len v určitom a navyše krátkom čase. Gemmoterapia ako liečebná metóda, ktorá využíva a spracováva genofond rastliny, sa najviac udomácnila vo Francúzsku. Odtiaľ sa postupne rozšírila aj do iných krajín sveta.  V Čechách sa gemmoterapiou zaoberal bylinkár Rudolf Franěc, ktorý svojou prácou  ovplyvnil významných českých bylinkárov Ing. Jiřího Janču a J.A. Zentricha.

Firma Naděje

Alt

Firmu so značne symbolickým názvom založila v r. 1998 Mgr. Jarmila Podhorná so zámerom vyrábať gemmoterapeutiká a nadviazať tak na činnosť J.A.Zentricha. Dnes patrí pani Podhorná k najvýznamnejším a najúspešnejším českým bylinkárom. Svoju prácu hodnotí slovami: „Môj záujem a snaha pomôcť všetkým, ktorí pomôcť potrebujú, tak prerástol zo záľuby v zmysluplnú a krásnu prácu.“

Preparáty

p. Podhorná sama za pomoci svojich vedomostí, skúseností a herbárov vymyslela a vyrobila rad bylinných tinktúr, mastí, olejov, sprejov a výluhov – cca 200 rôznych druhov. Prim hrá kvalita výrobkov a zber rastlín v ekologicky čistom prostredí.

Prvoradú úlohu pri liečení zohrávajú bylinné tinktúry. Možno ich rozdeliť na:

Tinktúry z bylín

tu sú zaradené i tzv. drenážne tinktúry, ktoré detoxikujú telo na začiatku kúry

Tinktúry z púčikov

púčiky obsahujú hodnotné látky, ktoré sa v inej časti rastliny nevyskytujú

Bylinné tinktúry obohatené o beta-glukán

účinnosť tinktúry je daná kombináciou výťažkov z púčikov rastlín a beta-glukánu. Ten patrí medzi tzv. imunomodulátory, látky posilňujúce obranyschopnosť organizmu a pomáhajúce ničiť nekontrolovateľne sa deliace bunky

Špeciálne tinktúry

výťažky z niekoľko druhov bylín a púčikov rastlín, ktoré čistia organizmus od vírov, baktérií, plesní a parazitov

Pre koho sú tinktúry určené?

Tinktúry sú určené tak pre deti ako aj dospelých. S opatrnosťou sú určené tiež pre tehotné ženy ako aj dojčiace mamy. Je možné ich užívať spolu s liekmi ak je dodržaný polhodinový odstup medzi užívaním tinktúr a liekov. Tinktúry sú bez vedľajších účinkov. Bylinné preparáty sa dajú používať samostatne. Ich najväčší úžitok a prínos pre organizmus však nastáva vtedy, ak sú zmysluplne zostavené do liečivých kúr. Každý človek je individuálna bytosť, preto i určitá bylina a tým i tinktúra nepôsobí na každého rovnakým účinkom. Pomocou testovacieho prístroja však môžeme ponúknuť tú najoptimálnejšiu tinktúru ako aj bylinnú kúru vhodnú pre každého.

Účinky tinktúr

 • zvyšujú obranyschopnosť (imunitu) organizmu
 • detoxikujú telo
 • dodávajú telu potrebné výživné látky
 • podporujú funkciu centrálnej nervovej sústavy
 • posilňujú odolnosť organizmus voči mikroorganizmom a parazitom
 • pôsobia preventívne
 • riešia zdravotné problémy
 • pomáhajú pri klasickej liečbe
 • regenerujú telo
 • ...
poradie na titulke: 4